İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tedbirli ve Hazır Olunuz

Salı

 

Sevgili kardeşlerimize:

Yazılı ve sözlü

(TV, radyolar)

medyaya hiç aksetmiyor ama Ankara’da sessiz fırtınalar cereyan etmektedir. Birtakım güçler, klikler, lobiler harıl harıl çalışıyor. Hesaplar yapılıyor, trajik senaryolar hazırlanıyor.

Âniden çok önemli ve vahim gelişmeler olabilir. Yakın tarihimizde ülkemizde önemli hadiseler oldu. Bunların çoğu dış kışkırtmalarla meydana gelmiştir.

Demokrasi içinde çareler ve çözümler tükenmez. Lâkin bazı güçlü kişiler ve lobiler demokrasinin dışında çözümler arıyorlar.

Ülkemiz, halkımız, devletimiz uzun yıllar boyunca kanına iliğine kadar soyuldu. Son otuz yıl içinde 100 milyarlarca dolarımız birtakım haydutların kasalarına ve keselerine girdi.

Türkiye’nin bağımsızlığı her geçen gün biraz daha kısıtlanmakta, kemirilmektedir.

Yabancılara gayrimenkul (ev, arsa, villa, tarla, arazi vs.) satışı kırmızı çizgiyi çoktan aşmıştır. Yaşlı bir Norveçli veya Alman çift, güney şehirlerimizden birinde bir villa satın alacaklar ve âhir ömürlerini burada geçirecekler. Buna bir şey dediğimiz yoktur. Lâkin, Kars vilayetimizde Ermenistan sınırına yakın bölgenin yabancıların eline geçmesi, Hatay vilayetimizde akıl almaz bir tapu ve kadastro trafiğinin yaşanması, bunlar pek hayra alâmet gelişmeler değildir.

Birtakım gizli şer güçleri halkımızı kasıtlı olarak TürkKürt, Sünnî Alevî, Dinci Lâik, şucu bucu şeklinde düşman kamplara ayırmak istiyor. Bu gibi ayırımlar, kışkırtmalar, halkı birbirine düşman etmeler büyük bir hıyanettir.

Türkiye’de olup bitenler, Türkiye’nin geleceği, Türkiye’de demokrasinin sağlıklı bir şekilde işleyip halkın iradesinin geçerli olması sadece bir iç mesele değildir. Dünyanın büyük güçleri ülkemizle yakından ilgileniyorlar.İsrail için Türkiye çok ama çok önemlidir. ABD için de öyle…Türkiye’de hukukun, insan haklarının, millî iradenin hakim olması birtakım büyük güçlerin işine gelmiyor.

Yakın tarihimiz faili meçhul cinayetlerle doludur. Bunların katilleri bulunmadı… Her siyasî zorlama ve darbe hareketinden sonra birileri milyarca dolarlık kara servetler kazandılar…

Ülkemizdeki vahim ve yaygın kokuşmanın önü bir türlü alınamıyor. Kokuşma edebiyatla, lâfla önlenmez, aksiyonla, azimle, ahlâkla ve geçerli tedbirler almakla önlenir.

Türkiye’nin hiçbir derdi ve sıkıntısı olmasa, sadece bir tek şu YÖK problemi olsa, o bile bu memleketi sarsmaya, bozmaya yeterlidir.

Adalete vahim baskılar yapılmaktadır.

Kartelleşmiş, tekelleşmiş büyük medya bazı önemli hadise ve gerçekleri hiç gündeme getirmiyor. Bazı internet siteleri yazıyor ama onları bilen ve takip edenlerin sayısı çok az.

İsrail, ABD, AB, Papalık, Evangelist üç büyük kilise birtakım şahıslar ve cemaatler vasıtasıyla Müslümanların içine girmişlerdir.

İsveç hükümeti halkını uyarmış, bozulmayacak yiyeceklerden stok yapınız, gerektiğinde sığınabileceğiniz sığınaklarınız olsun… gibi tavsiyelerde bulunmuş. İsveç, beklenen yangına uzak bir ülke, biz ise çok yakınız. Yangın bize sıçrayabilir. Uluslararası şer güçleri Ortadoğu’da iki büyük, iki güçlü İslâm ülkesini birbiriyle çatıştırmak, savaştırmak istiyor…

Sizlere âcizâne tavsiyem şudur: Günlük hayatınızı yaşayınız. İşiniz neyse onunla meşgul olunuz, yiyiniz içiniz geziniz ama madalyonun arka tarafını da ihmal etmeyiniz. Olağanüstü durumlara hazır olunuz, çareler ve çözümler üretiniz, tedbirler alınız. Bunları yapmazsanız gafil avlanır ve çoluk çocuğunuzla çok müşkül ve perişan durumda kalırsınız. Benden söylemesi. Cenâb-ı Hak ülkemizi, milletimizi, devletimizi, Müslüman kardeşlerimizi ve bütün insanlığı yaklaşan felâketlerden korusun.

Vah Vah Eyvah

Millî Gazete’de yayınlanan

Arnavutluk’la ilgili bir yazıda

okuduklarım beni gerçekten çok üzdü. Bir şehirdeki Kur’an kursu hocasının ayda kırk dolar maaşı varmış, onu da alamıyormuş. Müftünün maaşı 80 dolarmış, o da bir zamandan beri alamıyormuş. Bereket arıcılık yapıyormuş da geçimini o yoldan temin ediyormuş. İmamların, din hocalarının maaşları zaten çok azmış, onu da muntazam

(düzenli)

şekilde alamıyorlarmış.

(Arnavutluk Gezisi, Mehmet Ali Bolat, 26 Haz. 2006

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir