İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kırk İlke

Perşembe

İslâm’ın sosyal, siyasî en önemli kırk emrini ve yasağını güzel bir levha haline getirip önce onbinlerce, sonra yüzbinlerce mekana asmak gerek. Bunlar, tabiî ki, sadece islâmî hükümler değildir, evrensel ilkelerdir.

1. Her ne şekilde olursa olsun YALAN SÖYLEMEYECEKSİN. Kimseyi ve bilhassa halkı aldatmayacaksın. Bilhassa çocukları eğitir ve terbiye ederken en ufak, en mâsumâne görünen yalanlara bile başvurmayacaksın.

2. EMANETLERE İHANET ETMEYECEKSİN. Emânetleri, işleri, vazifeleri, makamları, memuriyetleri, hizmetleri ehil olan kimselere vereceksin. Kendin de ehil olmadığın hiçbir işe ve vazifeye talip (istekli) olmayacaksın. Emanetlerin ehillerine verilmemesi devletin ve ülkenin batmasına yol açar.

3. HIRSIZLIK YAPMAYACAKSIN. Gerek başkalarının, gerekse devletin ve belediyelerin parasını, mallarını herhangi bir şekilde zimmetine geçirmeyeceksin.

4. ADAM ÖLDÜRMEYECEKSİN, öldürtmeyeceksin. Trafik kazası yaparak adam öldüren katildir. Çürük bina yapan ve onun çökmesi ile ölüme yol açan müteahhit katildir. Bir adamı nâ-hak yere öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibi olur. Yargısız infaza karşı olacaksın.

5. İYİ İNSAN OLACAKSIN. İyi vatandaş olacaksın. İyi insan ve iyi vatandaş olabilmek için evrensel ilahî kurallara uyacaksın.

6. DOSDOĞRU OLACAKSIN. Doğrulukla ilgili hükümler ve ilkeler Kutsal Kitab’ta, Allah Elçisi’nin öğütlerinde açıkça yazılıdır. Bunlara titizlikle uyacaksın.

7. ZİNA YAPMAYACAKSIN. Kendi anneni, eşini, kızkardeşini, kadın akrabalarını nasıl koruyorsan, başka kadınları da koruyacaksın; onların ırzlarına, iffetlerine, namuslarına el ve dil uzatmayacaksın.

8. RÜŞVET ALIP VERMEYECEKSİN.

9. RİBADAN VE BENZERİ KAZANÇLARDAN UZAK DURACAKSIN.

10. NEFS-İ EMMARENİ EN BÜYÜK DÜŞMAN BİLECEKSİN. Nefsini terbiye etmeye çalışacaksın; kötü işlerde ona uymayacaksın, aksine ona zıt gideceksin.

11. ÇEŞİTLİLİĞE, FARKLILIĞA SAYGILI OLACAKSIN. Başkalarının dinine, inancına karışmayacaksın. Hoşgörülü olacaksın.

12. İSRAFTAN, SAVURGANLIKTAN, AŞIRI TÜKETİMDEN, LÜKSTEN, GÖSTERİŞTEN UZAK DURACAKSIN. Mütevazı, alçakgönüllü, kanaatkâr olacaksın, ortahalli yaşayacaksın.

13. HİÇBİR ŞEKİLDE VE HİÇBİR YOLDAN HARAM YEMEYECEKSİN. Şüpheli, şaibeli kazançlardan kaçacaksın.

14. PARAYI BİR DEĞER OLARAK DEĞİL, BİR VASITA OLARAK KABUL EDECEKSİN. Paraya tapmayacaksın. Kirli, kara, pis, haram paradan nefret edeceksin, uzak duracaksın.

15. VATANSEVER OLACAKSIN. Nimetleriyle beslendiğin vatanını sevgili bir anne gibi bilecek ve ona asla hıyanet etmeyeceksin. Vatanına hiçbir şekilde zarar vermeyeceksin; onu koruyup gözeteceksin.

16. AHLAKLI VE ERDEMLİ OLACAKSIN. Her türlü ahlâksızlıktan ve erdemsizlikten kaçacaksın.

17. GIYBET VE DEDİKODUDAN UZAK DURACAKSIN. Dilinle kimseye zarar vermeyeceksin. İyi bilmediğin konularda kesin hüküm vermeyeceksin. Başka insanlar ve karşıtların için hem savcılık, hem hakimlik, hem cellatlık taslamayacaksın.

18. SANA VERİLEN NİMETLERİN BİR KISMINI İHTİYAÇ SAHİPLERİYLE PAYLAŞACAKSIN.

19. HAYVANLARI, BİTKİLERİ, DİĞER CANLILARI VE TABİATI SEVECEKSİN VE KORUYACAKSIN. Eziyet ve tahrip etmeyeceksin. Merhametli olacaksın. Merhamet etmeyene merhamet edilmeyeceğini unutmayacaksın.

20. UYUŞTURUCU, SARHOŞ EDİCİ, İNSANIN AKLINI VE SAĞLIĞI GİDERİCİ HER TÜRLÜ ZEHRİ KULLANMAYACAKSIN.

21. FANATİZMDEN, AŞIRILIKTAN, TERÖRDEN UZAK DURACAKSIN. Ilımlı ve orta yolda olacaksın.

22. FAYDALI BİLGİYE, İLME, İRFANA, KÜLTÜRE, BİLGELİĞE YÖNELİK OLACAK, ONLARI ÖĞRENECEKSİN.

23. İYİLİĞİ DESTEKLEYECEK, KÖTÜLÜĞÜ ENGELLEYECEKSİN.

24. KUMARDAN VE ONA BENZEYEN ŞEYLERDEN KAÇINACAKSIN.

25. İYİ OLACAK, İYİLİK YAPACAK, KÖTÜLÜKTEN UZAK DURACAKSIN.

26. KÖTÜLÜĞÜ İYİLİKLE SAVACAKSIN.

27. İYİ, SEVİLEN, BEĞENİLEN, GÜVENİLEN BİR DİNDAR OLACAKSIN. Nefret edilen sevilmeyen, çirkin, korkunç, itici bir dindar olmayacaksın.

28. YARATILMIŞ OLDUĞUNU, BİR YARATICIN BULUNDUĞUNU, O’NDAN GELDİĞİNİ, O’NA DÖNECEĞİNİ, O’NUN SANA BİR DİN VE NİZAM GÖNDERMİŞ OLDUĞUNU UNUTMAYACAKSIN.

29. ÇALIŞKAN, AZİMLİ, SABIRLI, TAHAMMÜLLÜ, SEBATLI OLACAKSIN.

30. KENDİ NEFSİNLE DEVAMLI OLARAK BÜYÜK BİR SAVAŞ İÇİNDE OLACAKSIN.

31. BÜYÜKLERE SAYGI BESLEYECEKSİN, KÜÇÜKLERE ŞEFKATLİ DAVRANACAKSIN.

32. ADALETLİ VE İNSAFLI OLACAKSIN.

33. HAYATIN BİR SINAV OLDUĞUNU, BÜTÜN YAPTIKLARINDAN HESAP VERECEĞİNİ HİÇ UNUTMAYACAKSIN.

34. BİR TOPLUM NE HALDEYSE O ŞEKİLDE İDARE OLUNACAĞI GERÇEĞİNİ UNUTMAYACAKSIN.

35. GAYR-İ TABİÎ, GAYR-İ MEŞRU, ZARARLI EĞLENCELERDEN UZAK DURACAKSIN.

36. DOĞRU, MEŞRU, ÂDİL EMİRLERE UYACAKSIN. YANLIŞ, SAPIK, ZALİMANE, MEŞRU OLMAYAN EMİRLERE GÜCÜNÜN YETTİĞİ NİSBETTE DİRENECEKSİN.

37. HAYIRLI İŞLERDE YARIŞACAKSIN.

38. KİNDAR OLMAYACAKSIN, AFFEDİLMESİ GEREKENLERİ AFFETMESİNİ BİLECEKSİN.

39. BİR HİZİP, FIRKA, CEMAAT MENSUBU OLABİLİRSİN AMA HİZİPÇİ, FIRKACI, CEMAATÇİ OLMAMALISIN.

40. KENDİNİ BEĞENMEYECEK VE ÖĞMEYECEKSİN. Asıl erdem, düşmanların kabul ve tasdik ettiğidir.10 Ağustos 2001

Yorumlar kapatıldı.