İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Halid-i Bağdadî Halet Efendi

Sultan İkinci Mahmud Müslümanların Halifesi idi.

O devirde manevî rütbesi en yüksek zat Halid-i Bağdadî hazretleri idi.

Sultan Mahmud’un nedimi Halet efendinin Padişah üzerinde büyük nüfuzu vardı ve devlete zarar veriyordu.

Halet Efendi Halid-i Bağdadî’nin aleyhinde konuşmuştu.

Bu haber kendisine gelince, Halid-i Bağdadî, “Halet Efendi tarikat-ı celile-i Mevleviyeye mensuptur, biz onu Konya’da Mevlana Celalüddin hazretlerine havale ediyoruz” buyurmuştu.

Padişah Halet efendiye kızmış, onu Konya’ya sürmüştü.

Bir müddet sonra da irade gönderip boynunu vurdurtmuştu.

Keşke hem Sultan Mahmud, hem Halet efendi Halid-i Bağdadî’yeintisab edip nasihatlerini dinlemiş olsaydılar.

***

Sultan Mahmud’ların Halet efendileri vardır.

***

Kişi noksanını bilmek gibi irfan olamaz… Faziletsiz olduğunu idrak ve itiraf etmek de bir fazilettir.

 

***

Haram yeme, elinden geldiği kadar haram yedirme. Ben yemiyorum ya, ötekilere karışmam deme.

***

Ankara’da köpek katliamı yapılıyormuş. Memlekete uğursuzluk getirir.

***

Vicdansız ve merhametsiz bir avcı dört flamingo kuşunu vurmuş. Ölü kuşların resimlerini gördüm, vicdanım sızladı.

***

Otomobiliyle, lüks telefonuyla, eviyle, yediği yemeklerle, giydiği elbiselerle övünen o herifi görmek bile istemiyorum.

***

Peygamberin (Salât ve selam olsun ona) Sünnetine uymak isteyen az yesin, perhiz etsin, nafile oruç tutsun, nefsini açlıkla terbiye etsin. Hem sağlığını korumuş olur, hem Sünnete uymuş sevap kazanmış olur.

***

Sağlıklı kalmak, hastalıklardan kurtulmak için bir formül:

Büyük bir bardağa yarım limon sıkınız, üzerine hakikî yoğurttan ayran ilave ediniz. Büyük bir diş sarımsağı ezip içine… Çok ince kıyılmış maydanoz ve dereotu… Az miktarda elma sirkesi… İçiniz, şifa olsun. Haftada iki kere…

***

Allah vesayetçilere, egemen azınlık holiganlarına fırsat vermesin. Ellerine fırsat geçerse Müslüman çoğunluğun anasını ağlatırlar.

 

***

Millî kimliğimize, millî kültürümüze, evrensel insan haklarına, akl-ı selime, mantığa aykırı bütün devrimler keenlem yekûndur, hükümsüzdür.

***

İslam hukuku, bütün hukuk sistemlerinin en üstünüdür.

***

İslam’a hakkıyla uyanlar aziz olur, İslam’a sırt çevirenler zelil olur.

***

Namaz kılmayan İmam-Hatipliden hayır gelmez.

***

Müslümanlar zekâtlarını doğru dürüst, yerli yerinde verseler bu memlekette bir tek miskin ve sefil kalmaz.

***

Halk kepekli sağlıklı ekmek yese, hastalıkların yarısı kaybolur.

***

Müslüman yığınları irşad edecek, uyaracak, aydınlatacak, bilgilendirecek, çekip çevirecek, doğru yola kılavuzluk edecek kâmil mürşidler nerede?

***

Sohbet meclisi siyasî dedikodularla çalkalanıyordu. İmamoğlu, Müezzinoğlu, Müftüoğlu, Hocaoğlu, Ataoğlu, seçimler, oylar, yeniden saymalar, Yavaş, Mavaş, falan filan… Üzerime fenalık geldi, ayrıldım. Sohbet (nasıl sohbetse) gece yarısına kadar bu minvalde devam etmiş.

***

Müslüman ama İslam’ın beslenme, sağlık ile ilgili emirlerine yasaklarına uymuyor. O kişi ne olur? Sağlığını yitirir, hasta olur. İslam’ın yeme içme sağlık kuralları nelerdir?

  1. İhtiyacından gerekenden fazla yememektir.
  2. Doyduktan sonra yemek israftır, israf haramdır.
  3. Sağlığın temeli perhiz yapmaktır.
  4. Peygamberimizin büyük Sünnetlerinden biri açlık, az yemek, nafile oruçtur.

Bir Müslüman, yaşamak için yemeli ama yemek için yaşamamalıdır. Lüks, pahalı, ağır yemekleri ve tatlıları ya hiç yememeli, yahut (günahı ve vebali boynuna) çok az yemelidir.

Ülkemizde hastaların sayısı hızla artıyor. Tıp, hastahane, ilaç endüstrisi azmanlaştı. Müslüman bir toplum olarak İslam sağlığının emirlerine, yasaklarına, kurallarına, düsturlarına uymalıyız.

Sağlam akıl ve zihin sağlam vücutta bulunur. Vücudumuz sağlıklı olmazsa, zihnimiz bozulur.

Her hususta olduğu gibi yemede içmede tüketmede Resulullah Efendimizi (Salât ve selam olsun ona) örnek almalıyız, onun yolundan gitmeliyiz.

***

Kur’an kurslarında, yatılı İmam-Hatip okullarında, Müslüman öğrenci yurtlarında, üniversitelerde verilen yemeklerin ve ekmeklerin bir kısmı yenmiyor, çöpe atılıyor. Bu, israftır ve haramdır. Müslüman idarecilerin ve sorumluların bu konuya dikkat etmeleri, Kur’an’ın Sünnetin emirlerini yerine getirtmeleri gerekir. Bir lokma ekmek, bir tek pirinç tanesi bile çöpe atılmamalıdır.

 

***

Gösteriş için lüks ve pahalı yemek yiyenlere, dün Platin Kemik lokantasında trüf soslu böf ala strogonof yedim diye böbürlenerek anlatanlara yazıklar olsun! Kibar, görgülü insanlar yediklerini herkese söylemez. Müslüman böyle pahalı lüks yemekler yemez.

***

Beş vakit namaz kılan bütün salih Müslümanları kendimden üstün görürüm, lakin onlarda şu sıfatların da bulunmasını temenni ve arzu ederim:

Çalışkanlık… Becerikli olmak… İş bitirmek… Girişimci olmak… Kanaatli olmak… Tûl-i emel sahibi olmamak… Az yemek… Ümmet ve Hilafet şuuruna sahip olmak… Hiçbir konuda holiganlık militanlık yapmamak… Meşreb taassubuna sahip olmamak… Mü’minleri sevmek… Büyüklerimize hürmet, küçüklerimize merhamet etmek…  İstanbul görgüsüne sahip olmak… Mürüvvetli olmak… Fütüvvet ahlakına sahip olmak.

30.04.2019

Yorumlar kapatıldı.