İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hürriyetin Sınırları Vardır

Hürriyet var, her haltı yerim diyorlar… Yiyemezsiniz. Hürriyetin sınırları var, onları çiğneyemezsiniz.

***

Hem demokrasi hürriyet diye bar bar bağırıyorlar, hem de 1930’ları özlüyorlar… O tarihlerde ne demokrasi, ne hürriyet vardı. Gık diyeni asıyorlardı.

***

Medya hürriyeti… Bugünkü Dönme gazete ve TV’lerine bakınız ve bu hürriyetin nasıl kötüye kullanıldığını görünüz.

***

Müstehcen yayın yapan ahlaksız medya organları vatanımızı bir açık hava genelevine döndürmek istiyor.

***

Ahlaksızlıkla, iffetsizlikle yasal sınırlar içinde gereği gibi mücadele etmeyen sözde ahlaklılar, ahlaksızlardan daha ahlaksızdır.

***

Elimde para, sermaye olsa, halkı uyandıracak, aydınlatacak, bilgilendirecek, hem ümitlendirecek hem korkutacak çok cazip kitapçıklar yayınlarım. Bunların her biri en az bir milyon basılır ve okunur. Din, tasavvuf, ahlak, kültür, halk eğitimi, görgü, sanat, tarih, edebiyat, sağlık, iyi beslenme konusunda… (Kimseden yardım dilenmiyorum, teklif edilse kabul etmem. Kendi param olsa dedim.)***

Bu memlekette en zor şey Müslümanları:

1. Birleştirmek…

2. Hizaya getirmek…

3. Uyandırmaktır.

***

Bir diplomasi ve savaş mantığı da vardır. 1939’da Fransa Almanya’ya savaş ilan etmekle büyük bir mantık hatası yapmıştır…

Napolyon’un Rusya’yı istila projesi tarih çapında bir mantıksızlıktır.

Hitler’in, denizaltı filosunu beş katına çıkarmadan savaşa başlaması ve bu arada bir de Rusya’ya saldırması büyük mantıksızlıktır.

***

Türkiye’nin ekmeklik buğdayını, bakliyatını, hatta soğan ve patatesini ithal etmesi tarımsal bir mantıksızlığın neticesidir.

***

AK Parti’nin İstanbul’u kaybetmesi bir sürü mantıksızlığın neticesidir.

***

En büyük mantıksızlıklar:

1. Ben her şeyi bilirim.

2. Ben hiç yanılmam.

3. Ilımlı ve olumlu muhalefet yapan herkesi hasım ve düşman görmek.

***

Fes yerine şapka giymekle uygar olacağımızı sanmak, mantıksızlığın dik alasıdır.

***

Olması gerekenden beş misli büyültülen İstanbul’un cehennemî trafiğinin palyatif tedbirlerle düzeleceğini sanmak ne büyük bir mantıksızlık ve eblehliktir.***

Liselerde doğru dürüst mantık okutulmaması, halka mantık kültürü kazandırılmaması ne büyük bir felakettir.

***

Merak ediyorum: Diyanet’e alınan kadın personel sayısı 150 bini buldu mu, yoksa geçti mi? Bunların yüzde kaçı militan feministtir?

***

Ayakta mışıl mışıl uyuyan o sözde uyanık din kardeşlerime selam ve hürmetler ediyorum. Yakında uyanacaklar ama çok geç kalmış olacaklar.

***

En büyük suçlular, Müslüman halkı uyutan ve aldatanlardır.

***

Benimle yaşıt olan kadim bir dostum, “Şevketçiğim hayat ne çabuk geçti gitti de ihtiyarlayıverdik” dedi…

***

Müslümanlara, dünya hayatının yaman bir imtihan (sınav) olduğunu nasıl anlatmalı?

***

İslam bize, “Dünya bir tarladır, burada ekersin, ektiğini orada biçersin” diyor. Bunu anlayan, gereğini yapan kaç kişi çıkar?

***

O öğrenci hakkında araştırma yaptırdım. Aklı fikri, dini imanı paraymış, ikbalmiş, benlikmiş… Ona hiçbir şekilde yardım edilemeyeceği kararını verdim.

***

Beş vakit namaz kılıyor ama ahirete dönük değil… Böylesi süper gafil bir Müslüman’dır.

***

O lokantacılar, pastacılar, börekçiler, cuma ezanı okunduktan sonra dükkânlarını kapatmadaki hayrı ve manevî ticareti bilselerdi hiç açık tutarlar mıydı?

***

Söz gümüşse sükût altındır demişler. Ey çenebaz ne olur biraz sus!

***

Bir telefon manyağına: Senin rehabilitasyon tedavin en az iki sene sürer.

***

Mantık sistemlerinin en üstünü İslam mantığıdır. Ondan, ilkokul mezunları, hattâ okuma yazma bilmezler bile (iyi öğretilmek şartıyla) yararlanabilir. Selim bir akıl, İlahî Vahyin ve Nebevî Nur’un ışığında ve rehberliğinde mutlak gerçeği bulur, bilir, anlar.

***

İçinde bilgelik (hikmet) olmayan bir idare sistemi, bir düzen hiçbir zaman iyi olamaz.

***

Ne gariptir ki, bazı gayr-i müslim ülkelerde, İslam dünyasında olduğundan fazla İslam ahlakı var.

***

Beş buçuk milyonluk küçük Norveç’in, bir krize karşı depoladığı bir trilyon (evet bir trilyon) ihtiyat akçesi var. Ya bizim halimiz?

***

Polemik hastası bir dedikoducuya: Aradığın polemikler, dedikodular, gevezelik ve zevzeklikler bu fakirin yazılarında mevcut değildir. Onları okumamanı çok normal buluyorum.***

Birine: Ramazanda namaza başlamaya niyet etmişsin. Hemen başlasan çok iyi edersin. Bir de dostça uyarıyorum: Bayramdan sonra sakın bırakma. Namazı yitiren bireyler ve toplumlar iflah olmaz.

***

Herkes Ramazandan önce tartılsın. Kutsal ayda kilo verenlere müjdeler olsun. Aynı kiloda kalanlar yerinde saymış olur. Fazla kilo alanlara yazıklar olsun!

01.05.2019

Yorumlar kapatıldı.